Międzynarodowy projekt edukacyjny ,,Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”

REGULAMIN II EDYCJA

 

Uczniowie z  kl. I-III Publicznej szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku, realizujący projekt ,,Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” w grupie świetlicowej zakończyli pracę z II modułem ,,Mała chmurka w Krainie Śniegu”. Lekturą  wybraną do realizacji zadań była Królowa śniegu”  H. Ch. Andersena. Uczniowie starannie uzupełnili lekturniki, zgodnie  z zaleceniami nauczyciela: narysowali  postać ulubionego bohatera oraz opisali jego cechy. Rozwiązywali rebusy  oraz  wykonali w grupie pracę polegającą na ułożeniu z ,,papierowych odłamków lodu’’ słowa ,,wieczność”.

Wprowadzeniem do zajęć było wspólne udekorowanie sali świetlicowej papierowymi śnieżynkami i choinkami. Uczniowie wykonali również ciekawe śnieżynki z patyczków do uszu przyklejonych na niebieski karton. Każda śnieżynka miała swój niepowtarzalny kształt, tak jak ma to miejsce w przyrodzie.

Zorganizowaliśmy wspólnie pokaz mody ,,Zimowe eko kreacje” . Dzieci przygotowały ciekawe stroje, wykorzystując różne surowce: butelki plastikowe, worki na odpady i kolorowe gazety. Każda osoba opowiadała o swoim projekcie i użytych materiałach. Uczniowie byli zachwyceni taką formą przedstawienia swoich prac i czekają z utęsknieniem na kolejny pokaz.

Uczniowie wykonali zadania ekologiczne. Wysłuchali opowiadania ,,Mała chmurka w Krainie Śniegu” oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące treści utworu. Przeprowadziliśmy zabawę badawczą  – ,,Laboratorium badania śniegu/lodu”, uczniowie zanotowali swoje spostrzeżenia. Następnie dokańczaliśmy zdania podczas zabawy ,,Śnieg – lód”. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne ,,Efekt cieplarniany” oraz ,,Potężne lodowce pękają przed kamerą”. Omówiliśmy zagadnienie efektu cieplarnianego i jego wpływu na topnienie lodowców oraz zmniejszenie opadów śniegu w oparciu o informacje z  ,,Encyklopedii szkolnej. Nauka o ziemi “. Kolejnym etapem zajęć była rozmowa na temat recyklingu na podstawie filmu edukacyjnego ,,Segregujemy odpady, to się opłaca nam wszystkim”. Dla utrwalenia informacji uczniowie wykonali plakat ;pokolorowali pojemniki, wycieli kolorowe odpady i przyporządkowali do  właściwego zbiornika.  Następnie indywidualnie wykonali plakaty zachęcające innych  uczniów do  dbania o nasze wspólne dobro – środowisko naturalne.

 

Uczniowie z  kl. I-III Publicznej szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku, realizujący projekt ,,Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” w grupie świetlicowej zakończyli pracę z I modułem ,,Mała chmurka w krainie drzew”. Lekturą  wybraną do realizacji zadań był ,,Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. Wprowadzeniem do zajęć było wspólne stworzenie  chmurki Tosi oraz obejrzenie filmu pt.: ,,Cześć dzieciaki. Jestem plastelinowy Czytuś”, a następnie wykonanie własnego ludzika.

Dzieci starannie uzupełniły lekturniki : pokolorowały okładkę, wpisały swoje imię, nazwisko i klasę oraz wykonały kolejne zadania.  Narysowały Panią Wronę, z niewielką pomocą nauczyciela wypisały cechy głównego bohatera. Następnie zilustrowały wybraną przygodę z czytanej lektury i ułożyły zdania opisujące przedstawiony fragment.

Wspólnie stworzyli świetlicowe drzewo czytelnicze. Uczniowie z kl. III przygotowali z brązowego brystolu sylwetkę drzewa, które zostało wyeksponowane w kąciku czytelniczym. Po przeczytaniu w domu wybranego testu, uczestnicy wycinali kolorowy listek, na którym umieszczali swoje imię i nazwisko oraz tytuł przeczytanej książki i umieszczali na sylwetce drzewa. Dzięki temu nabrało ono pięknych, jesiennych barw.

Uczniowie wykonali także zadania ekologiczne. Wysłuchali opowiadania ,,Mała chmurka w krainie drzew” oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące treści utworu. Wspólnie zastanawiali się ,,Co nam dają drzewa?”. Z rozsypanki  zdań wybierali te, które ich zdaniem opisują rolę drzew w przyrodzie: dają tlen, służą do wytwarzania papieru, są schronieniem dla zwierząt, ochładzają powietrze, na drzewach rosną owoce, z drewna produkuje się krzesła i zabawki. Najmłodsi uczestnicy zajęć wykonali rysunki zwierząt zamieszkujących w lasach. Wyturlali ,,Magiczne drzewo” rysując je w lekturnikach,  słuchając przy tym utworu ,,Ekologiczne reggae”. Następnie obejrzeli film edukacyjny ,,W jaki sposób powstaje papier?”.

W pomieszczeniu świetlicy na folii strech przyklejonej do okien namalowali farbami  jesienne krajobrazy.

Zwieńczeniem zajęć było wykonanie ,,Leśnego Zakątka” z wykorzystaniem szarych gazet i okładki bloku technicznego. Powstały bardzo ciekawe prace przestrzenne, których wykonanie wyzwoliło w dzieciach dużą kreatywność.

Zakończeniem pracy z I modułem było wykonanie plakatu zachęcającego do wypożyczania papierowych książek. Z powodu wprowadzenia nauczania zdalnego realizacja tego zadania została przydzielona uczniom do wykonania w domu.