Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

25 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Brańszczyku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena. Kl. IV-VI z wychowawcami i panią wicedyrektor Katarzyną Bralewską zebrały się przed lokalem biblioteki aby wysłuchać fragmentów powieści tegoż autora.

Uczniowie kl. V Amelia Rudzka, Jan Danis – Góra I Dominik Laskowski zaproponowali nam lekturę wybranych przez siebie utworów: ,,Silmarillionu, Hobbita, czyli tam I z powrotem”.

Amelia Rudzka przybliżyła nam ideę akcji, która jest zaproszeniem do odkrywania I czerpania radości z niezwykłego świata wykreowanego przez Johna Ronalda Ruela Tolkiena. Nie zabrakło również informacji o samym autorze. Był bardzo wykształconym i niezwykłym człowiekiem, gdyż   znał w różnym stopniu ponad 30 języków, głównie wymarłych. Jak się okazało, uczył się także języka polskiego, lecz uznał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać. Dowiedzieliśmy się również, że Tolkien współpracował przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydanego po I wojnie światowej.

Następnie zagłębiliśmy się w lekturze. Amelia Rudzka przeczytała nam bogaty w opisy i trudne zwroty rozdział ,,O początku powstania świata Ea” z książki pt.: ,,Silmarillion”, z kolei Jan Danis – Góra przedstawił nam Hobbita zaprosił nas do jego mieszkania zapoznając nas z fragmentem książki pt.: ,,Hobbit, czyli tam I z powrotem, zaś Dominik Laskowski niezwykle realistycznie namalował nam obraz bitwy pięciu armii.

Podsumowaniem Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena było wystąpienie pani Katarzyny Bralewskiej, która zachęciła uczniów do lektury książek, nie tylko tolkienowskich, odnosząc się do ekranizacji filmowych. Potwierdziła wszystkim znany fakt, że tylko czytanie rozbudza wyobraźnię, pozwala kreować bohaterów i co najważniejsze – przeżywać wspólnie z nimi fascynujące przygody.